18 C
Guwahati
Sunday, February 25, 2024

গ্ৰীণফিল্ড বিমানবন্দৰ নিৰ্মাণ ৰাজধানী চহৰ ইটানগৰত

Must Read

অৰুণাচল প্ৰদেশ ইটানগৰ ৰাজধানী চহৰলৈ বিমান সংযোগৰ গুৰুত্ব বিবেচনা কৰি ইটানগৰৰ পৰা ১৫ কিলোমিটাৰ দূৰত হোলোংগীত গ্ৰীণফিল্ড বিমানবন্দৰ নিৰ্মাণৰ কাম ভাৰতীয় বিমানবন্দৰ প্ৰাধিকৰণে গ্ৰহণ কৰিছে।

আনুমানিক ৬৪৫ কোটি টকা ব্যয়ৰ সাপেক্ষে, প্ৰকল্পটোত উন্নয়নমূলক কাম অৰ্থাৎ বিমানবন্দৰৰ ফুটপাথ নিৰ্মাণ, এয়াৰ চাইডৰ কাম, টাৰ্মিনেল বিল্ডিং আৰু চহৰৰ কাষৰ কাম অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

প্ৰস্তাৱিত বিমানবন্দৰটো এ-৩২০ শ্ৰেণীৰ এয়াৰ ক্ৰাফ্টৰ পৰিচালনা আৰু ভৱিষ্যতে ৰানৱেৰ ৫০০ মিটাৰ দৈৰ্ঘ্যৰ সম্প্ৰসাৰণৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে যাতে এ-৩২১ প্ৰকাৰৰ বিমান ৰক্ষা কৰিব পৰা যায়।

৪১০০ বৰ্গমিটাৰ এলেকাৰ সৈতে, বিমানবন্দৰৰ টাৰ্মিনেল ভৱনটোৱে ব্যস্ত সময়ত ২০০ জন যাত্ৰীক পৰিচালনা কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব। আঠটা চেক-ইন কাউণ্টাৰেৰে সজ্জিত, টাৰ্মিনেল ভৱনটোত সকলো যাত্ৰীৰ বাবে অত্যাধুনিক সা-সুবিধা থাকিব।

উন্নয়নৰ কাম পূৰ্ণ গতিত চলি আছে আৰু প্ৰায় ৮০ শতাংশ এয়াৰচাইড কাম সম্পূৰ্ণ হৈছে। নতুন অন্তৱৰ্তীকালীন টাৰ্মিনেল ভৱন নিৰ্মাণৰ অগ্ৰগতি হৈছে ৩০ শতাংশ। বিমানবন্দৰটো ২০২২ চনৰ ১৫ আগষ্টত কাৰ্যকৰী কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে।

টাৰ্মিনেলটো বৰষুণৰ পানী সংৰক্ষণ প্ৰণালী আৰু বহনক্ষম দৃশ্যপটৰ সৈতে ব্যৱস্থা কৰা এক শক্তি দক্ষ ভৱন নিৰ্মাণ কৰা হ’ব লগতে উন্নয়নমূলক কামত এটিচি টাৱাৰ তথা কাৰিকৰী খণ্ড, অগ্নি নিৰ্বাপক কেন্দ্ৰ, চিকিৎসা কেন্দ্ৰ আৰু অন্যান্য আনুষঙ্গিক কামও অন্তৰ্ভুক্ত আছে।

অট্টালিকাৰ ভিতৰভাগ যাত্ৰীসকলৰ বাবে শান্ত অনুভূতি ৰখাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। এইটো মুক্ত-প্ৰবাহিত স্থান, লুকুৱা সেৱা কেন্দ্ৰ আৰু এটা কাঁচৰ সন্মুখভাগ প্ৰদান কৰি প্ৰাপ্ত কৰা হয় যি চকুক হিমালয় পাদদেশত মনোৰম সৌন্দৰ্যৰ সৈতে সংযোগ কৰে।

Also read- ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ চতুৰ্থ খন বিমান অৱতৰণ;মুঠ ১৮০ জন যাত্ৰী

 

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে ৰাজ্যজুৰি আধুনিক আন্তঃগাঁথনি বিকাশ কৰি অৰুণাচল প্ৰদেশক দক্ষিণ-পূব এছিয়াৰ এক মুখ্য প্ৰৱেশদ্বাৰলৈ ৰূপান্তৰ কৰাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰিছে। ৰাজধানী চহৰক সংযোগ কৰিবলৈ এটা বিমানবন্দৰ হৈছে স্থানীয় সম্প্ৰদায়ৰ এক অতি প্ৰয়োজনীয় আকাংক্ষা যি অঞ্চলটোত অৰ্থনৈতিক কাৰ্যকলাপত্বো ত্বৰান্বিত কৰিব।

- Advertisement -
- Advertisement -

Latest News

Bhupen Borah heads to Jorhat, to face police Inquiry amid Political turmoil

Police in Jorhat have summoned Assam Congress chairman Bhupen Borah to appear before them on January 31 in relation to a case involving the Bharat Jodo Nyay Yatra, which is suspected of deviating from its approved route in the district.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -