28 C
Guwahati
Thursday, May 30, 2024

শিৱৰাত্ৰীত জিনিলে গিনিছ ৰেকৰ্ড

Must Read

২১ লাখ চাকি জ্বলাই জিনিলে গিনিছ ৰেকৰ্ড । বিশ্ব অভিলেখ গঢ়িবলৈ মহা শিৱৰাত্ৰী উদযাপনৰ অংশ হিচাপে মধ্য প্ৰদেশৰ উজ্জয়িনী চহৰত শিপ্ৰা নদীৰ পাৰ আৰু দেৱশালী মহাকাল মন্দিৰৰ চোতালকে ধৰি উজ্জয়িনী চহৰৰ চাৰিওফালে থকা মন্দিৰ আৰু ঘৰত চাকি জ্বলোৱা হৈছিল ।

মহা শিৱৰাত্ৰী, যি মূলতঃ ‘শিৱৰ মহান নিশা’ লৈ অনুবাদ কৰে, দেশৰ আটাইতকৈ শুভ উৎসৱবোৰৰ ভিতৰত এটা বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াক সমগ্ৰ ভাৰতত বহু উৎসাহ আৰু উত্তেজনাৰে বাৰ্ষিক ভাৱে উদযাপন কৰা হয়। উজ্জয়িনী চহৰক সাধাৰণতে মহাদেৱৰ চহৰ বুলি জনা যায় কিয়নো মহাকালেশ্বৰ মন্দিৰ হৈছে এক জনপ্ৰিয় মন্দিৰ য’ত ভগৱান শিৱৰ ১২টা মুখ্য জ্যোতিৰ্লিঙ্গৰ ভিতৰত এটা আছে। এই অনুষ্ঠানত অংশগ্ৰহণ কৰে মুখ্যমন্ত্ৰী শিৱৰাজ সিং চৌহানে।

ভগৱান শিৱৰ উপাসনাৰ বাবে মহাদেৱ উৎসৱৰ আয়োজনৰ লগতে জিলা প্ৰশাসনে ২১ লাখ মাটিৰ চাকি জ্বলাই গিনিছ বুকত নিজৰ নাম পঞ্জীয়ন কৰিছে। এই অনুষ্ঠানত ১৭,০০০ ৰো অধিক স্বেচ্ছাসেৱকে অংশগ্ৰহণ কৰিছিল, এই স্বেচ্ছাসেৱকসকলে বিভিন্ন স্বেচ্ছাসেৱী সংগঠন, শিক্ষাৰ্থী, খেলুৱৈ, পেছাদাৰী আৰু সামাজিক সংগঠন, ধৰ্মীয় প্ৰতিষ্ঠান, সকলো আখাদাৰ সাধুসহ প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল

উল্লেখযোগ্য যে, এই অনুষ্ঠানত মহানগৰ প্ৰশাসনে অনুষ্ঠানটোৰ পৰিৱেশ-অনুকূল হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ শূন্য আৱৰ্জনা’ লক্ষ্য পুনৰ ব্যৱহাৰ, ৰিচাইকলৰ নীতি অনুসৰণ কৰিছিল।

- Advertisement -
- Advertisement -

Latest News

Bhupen Borah heads to Jorhat, to face police Inquiry amid Political turmoil

Police in Jorhat have summoned Assam Congress chairman Bhupen Borah to appear before them on January 31 in relation to a case involving the Bharat Jodo Nyay Yatra, which is suspected of deviating from its approved route in the district.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -