30 C
Guwahati
Sunday, April 14, 2024

অনলাইন খাদ্য বিতৰণ প্লেটফৰ্ম জোমাটো আৰু চুইগিৰ CCI পৰিচালনাৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ

Must Read

অনলাইন খাদ্য বিতৰণ প্লেটফৰ্ম জোমাটো আৰু চুইগিৰ CCI পৰিচালনাৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ

ভাৰতৰ প্ৰতিযোগিতা তত্বাৱধায়ক প্ৰতিযোগিতা আয়োগে (চিচিআই)য়ে প্ৰতিযোগিতা আইন উলংঘনৰ অভিযোগত জোমাটো, চুইগিৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিছে। বিলম্বিত পৰিশোধ চক্ৰ, একপক্ষীয় ধাৰা আৰোপ কৰা অন্যায় মূল্য নিৰ্ধাৰণ, প্লেটফৰ্ম নিৰপেক্ষতা আৰু অত্যাধিক কমিছন ৰ দৰে অভিযোগৰ সন্মুখীন হোৱা খাদ্য সংগ্ৰহকাৰী চুইগি আৰু জোমাটোৰ পৰিচালনাৰ বাবে তদন্তৰ প্ৰয়োজন।


ভাৰতীয় প্ৰতিযোগিতা আয়োগে (চিচিআই) ৪ এপ্ৰিলত বিভিন্ন অভিযোগৰ ওপৰত অনলাইন খাদ্য বিতৰণ এপ- জোমাটো আৰু চুইগিৰ প্ৰক্ৰিয়াৰ তদন্তৰ নিৰ্দেশ দিছে।

ন্যায্য বাণিজ্য নিয়ন্ত্ৰকে ইয়াৰ সঞ্চালক প্ৰধানক অভিযোগসমূহৰ বিতং তদন্ত কৰিবলৈ আৰু ৬০ দিনৰ ভিতৰত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ নিৰ্দেশ জাৰি কৰে। আয়োগৰ অভিমত হৈছে যে জোমাটো আৰু চুইগিৰ কিছুমান আচৰণৰ সন্দৰ্ভত এক প্ৰাথমিক গোচৰ আছে, যাৰ বাবে সঞ্চালক প্ৰধানৰ (ডিজি) দ্বাৰা তদন্তৰ অতি প্ৰয়োজন, যাতে মঞ্চৰ আচৰণৰ ফলত ব্যৱস্থাবোৰ উলংঘা হৈছে নেকি নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰি,” চিচিআইয়ে উল্লেখ কৰে।

নেচনেল ৰেষ্টুৰেণ্ট এছ’চিয়েচন অফ ইণ্ডিয়া (এনআৰএআই)ৰ দ্বাৰা দাখিল কৰা অভিযোগৰ ওপৰত এই নিৰ্দেশ জাৰি কৰা হৈছিল, যি সমগ্ৰ দেশৰ 50,000 ৰো অধিক ৰেষ্টুৰেণ্ট অপাৰেটৰক প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। এন.আৰ.এ.আই.-য়ে অভিযোগ কৰিছিল যে ৰেষ্টুৰেণ্টৰ পৰা আদায় কৰা কমিছনবোৰ “অকাৰ্যকৰী” আৰু “20 শতাংশৰ পৰা 30 শতাংশলৈকে, যিবোৰ অত্যন্ত অত্যাধিক”।

 

- Advertisement -
- Advertisement -

Latest News

Bhupen Borah heads to Jorhat, to face police Inquiry amid Political turmoil

Police in Jorhat have summoned Assam Congress chairman Bhupen Borah to appear before them on January 31 in relation to a case involving the Bharat Jodo Nyay Yatra, which is suspected of deviating from its approved route in the district.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -