24 C
Guwahati
Friday, April 19, 2024

ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ চতুৰ্থ খন বিমান অৱতৰণ;মুঠ ১৮০ জন যাত্ৰী

Must Read

বুখাৰেষ্টৰ পৰা ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ (IAF) চি-১৭ ৰ চতুৰ্থ খন হস্পতিবাৰে পুৱা ৮.১৫ বজাত গাজিয়াবাদৰ হিন্দন বিমান ঘাটিত অৱতৰণ কৰে। তথ্য অনুসৰি বিমান খনত মুঠ ১৮০ জন যাত্ৰী আছিল,তাৰে বেছিভাগ শিক্ষাৰ্থী আছিল।

বিমানখন অ’পি গংগা নামৰ ভাৰত চৰকাৰৰ বৃহৎ এয়াৰলিফ্ট প্ৰচেষ্টাৰ এটা অংশ। এতিয়ালৈকে, IAF হাংগেৰী, পোলেণ্ড আৰু ৰোমানিয়াৰ পৰা মুঠ 798 জন যাত্ৰী ঘূৰাই আনিছে। ইউক্ৰেইনৰ পৰা এই চুবুৰীয়া দেশসমূহলৈ উলিয়াই অনা যাত্ৰীসকলক স্বাগতম জনোৱাৰ বাবে প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰী অজয় ভট্ট টাৰ্মাকত উপস্থিত আছিল।

বৃহস্পতিবাৰে, IAF ইউক্ৰেইনৰ চুবুৰীয়া অঞ্চলৰ বিভিন্ন স্থানলৈ আৰু তিনিখন বিমান পৰিচালনা কৰি আছে।

IAF চি-17 হেভি-লিফ্ট পৰিবহন বিমানখনে বিশেষকৈ আফগানিস্তানৰ পৰা শেহতীয়াকৈ ভাৰতৰ আৱদ্ধ নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰাৰ বাবে ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে,। যোৱা বছৰ কোভিড19- প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ সময়ত বৃহৎ পৰিমাণৰ অক্সিজেন পাত্ৰ পৰিবহন কৰিবলৈও এই বিমানৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

ৰাছিয়াৰ সামৰিক আক্ৰমণৰ পাছত ২৪ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা ইউক্ৰেইনৰ আকাশীপথ বন্ধ হৈ থকাৰ বাবে ভাৰতে ইউক্ৰেইনৰ পশ্চিম চুবুৰীয়া যেনে ৰোমানিয়া, হাংগেৰী আৰু পোলেণ্ডৰ পৰা বিশেষ বিমানৰ জৰিয়তে ইয়াৰ নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰি আহিছে।

বুদাপেষ্টৰ পৰা ২২০ জন ভাৰতীয়ৰ সৈতে IAFৰ দ্বিতীয়খন স্থানান্তৰ বিমান বৃহস্পতিবাৰে ৰাতিপুৱা হিন্দন এয়াৰবেচত অৱতৰণ কৰে।IAFৰ তৃতীয় খন স্থানান্তৰ বিমান ২০৮ জন ভাৰতীয়ৰ সৈতে ৰজেচজ’ৰ পৰা এয়াৰবেচত উপস্থিত হৈছিল, তেওঁলোকে উল্লেখ কৰা অনুসৰি চতুৰ্থ খন বিমান ৰাতিপুৱা আহি পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

ভাৰতীয় নাগৰিকসকলক স্থানান্তৰ কৰাত সহায় কৰিবলৈ চাৰিজন কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী ইউক্ৰেইনৰ পশ্চিম চুবুৰীয়াদেশলৈ গৈছে । উল্লেখযোগ্য যে, হৰদীপ সিং পুৰী হাংগেৰীত, জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়া ৰোমানিয়াত, কিৰেন ৰিজিজু স্লোভাকিয়াত আৰু ভি কে সিং পোলেণ্ডত আছে।

- Advertisement -
- Advertisement -

Latest News

Bhupen Borah heads to Jorhat, to face police Inquiry amid Political turmoil

Police in Jorhat have summoned Assam Congress chairman Bhupen Borah to appear before them on January 31 in relation to a case involving the Bharat Jodo Nyay Yatra, which is suspected of deviating from its approved route in the district.
- Advertisement -

More Articles Like This

- Advertisement -